- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Gdy któregoś ranka dziecko słyszy, że ma przestać się bawić i wziąć do nauki, widzi w tym poleceniu sprzeczność. To tak jakby zażądano od ciebie, żebyś oddychał, nie zaczerpując powietrza. Zabawę trzeba traktować poważnie, bo nie istnieje lepsza metoda, żeby się uczyć.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Współczesna szkoła i nauczyciele w niej pracujący wprowadzają dziecko w świat lektur poszukując coraz to nowych sposobów zainteresowania książką i przygotowania świadomego odbiorcy dzieł literackich. Jeżeli dziecko nie zaspokoi podstawowych potrzeb wynikających z wrodzonej ciekawości świata dzięki książce - zwyciężą groźni konkurenci czytania - film i telewizja. Ważnym jest aby przygotowanie dzieci do samodzielnego czytania i korzystania z literatury jako źródła wiedzy, przeżyć i emocji rozpoczęło się jak najwcześniej. Ogromną rolę odgrywają w tym procesie rodzice, jako osoby wspomagające wszechstronny rozwój dziecka. To czytanie właśnie staje się jednym ze sposobów na umiejętne wspomaganie tego rozwoju.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Dzieci, tak jak dorośli, także czują lęk. Wiele z tych lęków to część procesu dorastania. Nasze pociechy na różnych etapach rozwoju boją się zwierząt, owadów, burzy, wysokości, wody, krwi czy ciemności. Wraz z wiekiem lęki w większości mijają, ale część z nich towarzyszy nam również w dorosłości. Gdy nasze dziecko czuje lęk, często robimy wszystko, by je przed nim ochronić. W rzeczywistości zamiast pomóc, pogarszamy sprawę.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Babcia i dziadek to najważniejsze po rodzicach osoby w życiu dziecka. Nie bez powodu mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Rodzicom zwykle trudno jest patrzeć na smutek u dzieci. Jednocześnie mamy wrażenie, że ciągle więcej czasu poświęcamy emocji złości, strachu czy wstydu, a przecież smutek jest równie ważny i równie często odczuwany.
Strona 1 z 7