- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Złość jest jedną z wielu emocji, które nam towarzyszą w życiu od wczesnego dzieciństwa.
Przyczyn zachowań agresywnych u dzieci jest bardzo wiele.
Jedną z nich jest rozwojowa faza złości czyli tzw. bunt dwulatka. Inną przyczyną - styl wychowawczy, niewłaściwe postawy rodzicielskie, stosowane kary fizyczne lub nadmierna pobłażliwość. Inną przyczyną występowania złości może być zmiana w strukturze rodziny zw. z pojawieniem się nowo narodzonego dziecka w rodzinie.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Jest to okres trudny zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów. Drogi rodzicu przeczytaj kilka wskazówek, które ułatwią maluchowi „start” w przedszkolu:
- wprowadzajmy w domu stały rytm dnia, podobny do rytmu dnia przedszkola (pory posiłków, zabaw, spacerów, mycia i spania);
- nie mówmy dziecku, że przyjdziemy wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, wystraszone i obrażone, że rodzic daje obietnice bez pokrycia, dlatego nie składajmy obietnic, których nie możemy wypełnić;
- nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem, „ leżakowaniem”, jedzeniem, paniami oraz , że „ jak będziesz niegrzeczny, to cię zostawię w przedszkolu” - to niezwykle traumatyczne doświadczenie dla dziecka;
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Gotowość (dojrzałość) szkolna jest ważnym pojęciem w pedagogice i psychologii edukacji, pomagającym ustalić, czy dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły. Dziecko na tym etapie edukacji powinno osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju w trzech sferach: fizycznej, umysłowej i emocjonalno-społecznej.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Co możemy zrobić, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiednie miejsce w przestrzeni rodzinnej?
To dla nas wszystkich trudny czas. Wiele godzin spędzamy w domu. To jest też czas, kiedy mamy więcej czasu dla najbliższych i dla siebie.
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
Aktualnie wszyscy stawiamy czoła nowej rzeczywistości. Każdego dnia uczymy się solidarnie stawiać czoła wyzwaniu, jakim jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od kilku tygodni doświadczamy emocji, których nigdy wcześniej nie odczuwaliśmy. Zapewne większość z nas straciła poczucie bezpieczeństwa, co w sytuacji zagrożenia naszego zdrowia i bliskich jest zupełnie normalne. Warto jednak pamiętać, że swoim zachowaniem i sposobem myślenia potęgujemy stres i panikę u naszych dzieci.
Strona 1 z 5