Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.
Ależ zapachy! Zapachniało świętami w naszej sali (i nie tylko), gdy każdy z nas ozdabiał pomarańcze goździkami. Mogliśmy wykazać się kreatywnością, a także poćwiczyć sprawność naszych rąk oraz doświadczać różnymi zmysłami: wzrokiem, dotykiem, węchem i smakiem. Takie zadania to my lubimy :)
Ależ to było smakowite zadanie! Pierniczki, lukier, posypki: każdy z przyjemnością przystąpił do pracy. Powstało piękne i kolorowe, a w dodatku smaczne drugie śniadanie w przedświątecznym czasie.
Ponieważ tegoroczna zima nie rozpieszcza nas śniegiem, postanowiliśmy zrobić śniegowe kule, żeby mieć przy sobie mały śnieżny świat :) Przydał się sztuczny śnieg, mnóstwo brokatu i pracowite ręce. Teraz możemy się cieszyć swoimi dziełami :)
To już nasza mała tradycja, że wspólnie odliczamy dni do świąt, korzystając z kalendarza adwentowego. Tym razem miał on formę listów od elfa Kori, który pisał je do nas wprost z fabryki zabawek świętego Mikołaja. Dzięki temu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia elfów, a także codziennie mieliśmy do wykonania świąteczne zadanie. Mieliśmy ręce pełne roboty :)
27 listopada odbyła się w naszej grupie zabawa andrzejkowa. Dzieci zapoznały się z tradycją wróżenia sobie przyszłości w tym dniu. Zabawy andrzejkowe: „Kim będę w przyszłości”, „Koło losu”, „Poznaj imię chłopaka, dziewczyny” itp., przeplatane były zabawą i konkursami przy muzyce. Stroje postaci bajkowych jeszcze bardziej uatrakcyjniły nam ten wesoły i pełen wrażeń dzień.
Co się u nas dzieje na co dzień? Mnóstwo fantastycznych rzeczy! Budujemy bazy, z folii robimy morze, żeby rybki miały gdzie pływać, bawimy się piórkami, gramy na bum bum rurkach, zbieramy ślimaki, tworzymy biżuterię, prowadzimy autka w korku i wiele wiele innych rzeczy :) Ale co najważniejsze: świetnie się przy tym wszystkim bawimy :)
Za nami II moduł projektu. Tym razem tematem była WYOBRAŹNIA. Czytaliśmy naszą ulubioną historię "Miejsce na miotle", odgrywaliśmy scenki z bohaterami, odwiedziła nas czarownica i wykonaliśmy własne czarodziejskie różdżki. Bawiliśmy się balonami, zamieniliśmy je w śmieszne stworki i malowaliśmy miotełkami. Pobudzaliśmy naszą wyobraźnię, wymyślając ciekawe historie i dorysowując elementy do obrazków. Wyobraźnia ma moc!
Czy można połączyć ćwiczenia logopedyczne z pracą plastyczną? Ależ oczywiście! Nasi mali artyści udowodnili, że tak, a efektem takiego połączenia są wyjątkowe dzieła :)
Tegoroczny Dzień Dyni, nasza grupa świętowała w nieco inny sposób niż dotychczas. Tym razem mieliśmy okazję pobawić się, potworzyć i doświadczać dynioliny, czyli masy sensorycznej przygotowanej z...dyni :) Każde dziecko mogło wyzwolić swoją kreatywność i stworzyć coś niesamowitego. Dyniolina dostarczyła wielu wrażeń sensorycznych swoim zapachem, kolorem i konsystencją. Wiewiórki bardzo lubią takie zabawy.
Czy da się coś zbudować z wykałaczek i cieciorki? Wiewiórki udowodniły, że tak! Dzieci miały mnóstwo niesamowitych pomysłów. Powstały wspaniałe konstrukcje, budowle indywidualne i grupowe. A ile przy tym było zabawy!
Podczas omawiania tematu dotyczącego wody, Wiewiórki miały okazję eksperymentować z jej barwieniem. Użyły do tego bibuły w podstawowych kolorach i poprzez ich mieszanie obserwowały, jakie kolory pochodne powstają. Miło było zobaczyć zaskoczenie na ich twarzach :) to była wspaniała zabawa!
Grupa Wiewiórek wzięła udział w przeglądzie teatralnym "Impresje Teatralne Smyka" organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Mali aktorzy zaprezentowali legendę o św. Marcinie. Było to dla dzieci bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż były zaangażowane w powstawanie spektaklu: scenariusza, scenografii, kostiumów. Wiele pracy włożyły, by pięknie się zaprezetować. Wielkie brawa!
Już po raz trzeci, Wiewiórki wzięły udział w Ogólnopolskim Biegu Przedszkolaków "Sprintem do maratonu", organizowanym przez wydawnictwo "Bliżej Przedszkola". Młodzi biegacze zrobili porządną rozgrzewkę, otrzymali numery startowe i pokonali wyznaczony dystans. Po biegu zostały wręczone pamiątkowe medale, a wspólny kilometrowy wynik został dopisany do ogólnej sumy kilometrów przebiegniętych przez przedszkolaki z całej Polski.
Podczas omawiania tematu zdrowego żywienia, Wiewiórki miały okazję samodzielnie przygotować owocowe szaszłyki. Była to znakomita okazja do wielozmysłowej obserwacji owoców, a także do ćwiczenia się w samodzielności. Dzieci kroiły owoce, komponowały szaszłyki, a później ze smakiem je zajadały :) To były bardzo smakowite zajęcia!
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca. W tym dniu złożyliśmy chłopcom życzenia. Każdy z nich otrzymał medal oraz prezent. Dziewczynki zaprezentowały również wymyślony przez siebie układ taneczny. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich chłopców! :)
Za nami pierwszy moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego EMOCJA. Jego tematem była kreatywność. Rozpoczęliśmy jego realizację od opowiadania "Kropka" P. H. Reynolds'a oraz obchodów Dnia Kropki. Stworzyliśmy Kącik Emocji oraz rozmawialiśmy o emocjach, jakie nam mogą towarzyszyć każdego dnia. Za nami mnóstwo ciekawych zabaw i już nie możemy doczekać się kolejnego modułu :)
20 września to bardzo ważna data dla każdego przedszkolaka. W naszej grupie obchodziliśmy to święto 21 września. Były zabawy ruchowe przy muzyce, zabawy z papierowymi lotkami oraz tańce z balonami. „Wiewiórki” wykonały również wspólny plakat nawiązujący do ich marzeń. W tym dniu każde dziecko otrzymało drobny upominek i medal Super przedszkolaka!
Kolejny już raz nasza grupa włączyła się w obchody Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności i poznawania własnych talentów. Ubrani w kropki z uwagą wysłuchaliśmy opowiadania o Vashti autorstwa P. H. Renoldsa. Poszukiwaliśmy kropek w sali, zrobiliśmy mnóstwo konfetti, malowaliśmy kropkowe obrazy, a na koniec każdy z nas zaprojektował własną kropkę, która dzięki aplikacji Quiver ukazała się nam w trójwymiarze :)